Папа Мартин V

Папа Мартин V (лат. Martinus PP. V)(околу 1368 - 20 февруари 1431) бил римски папа од 11 ноември 1417 до 20 февруари 1431. Станал кардинал во времето на папата Инокентие VII. За време на неговот папство, конечно завршила Западната шизма.

Martinus V
Martin V.jpg
Родено име Одоне Колона
Папа од 11 ноември 1417
Папа до 20 февруари 1431
Претходник Папа Григур XII
Наследник Папа Евгение IV
Роден околу 1368
Џенацано, во близина на Рим
Починал 20 февруари 1431
Рим
Други папи по име Мартин (појаснување)