Папа Инокентиј XIII

Инокентиј XIII (лат. Innocentius PP. XIII; 13 мај 1655 - 7 март 1724) — римски папа од 8 мај 1721 до 7 март 1724[1]. Потекнуал од благородничко семејство, од кое во XIII век потекнувал и папата Инокентиј III. Бил воспитуван како Езуит, а ја исполнувал и функцијата на апостолски нунција. Во моментот кога бил избран за папа, тој бил тешко болен. Умрел по три години од неговиот избор.

Innocentius XIII
Родено име Пјетро Микеланџело деи Конти
Папа од 8 мај 1721
Папа до 7 март 1724
Претходник Папа Климент XI
Наследник Папа Бенедикт XIII
Роден 13 мај 1655
Поли, Италија
Починал 7 март 1724
Рим
Други папи по име Инокентиј (појаснување)

Наводи

уреди