Целестин V (лат. Celestinus PP. V; 1215 - 19 мај 1296) — римски папа од 5 јули до 13 декември 1294[1]. На 12 години станал бенедиктијанец. Кон него се рисоеднинил редот н целестинците. Кога бил избрн за папа имал околу 80 години.

Celestinus V
Opuscula omnia, 1640
birth_name = Пјетро Анџеларио да Мороне
Папа од 5 јули 1294
Папа до 13 декември 1294
Претходник Папа Никола IV
Наследник Папа Бонифациј VIII
Роден 1215
во близина на Исемија, Италија
Починал 19 мај 1296
Феррентино, Италија
Други папи по име Целестин (појаснување)

Наводи уреди