Отвори го главното мени

Папа Александар VII (лат. Alexander PP. VII)(13 февруари 1599 - 22 мај 1667) бил римски папа од 7 април 1655 до 22 мај 1667.

Alexander VII
Alexander VII.jpg
Родено име Џамбатиста Памфили
Папа од 7 април 1655
Папа до 22 мај 1667
Претходник Папа Инокентие X
Наследник Папа Климент IX
Роден 13 февруари 1599
Сиена, Италија
Починал 22 мај 1667
Рим
Други папи по име Александар (појаснување)