Формоз (лат. Formosus PP.; околу 816 - 4 април 896) — римски папа од 6 октомври 891 до 4 април 896[1]. Во време на папата Никола I станал епископ на Порто. Негова соновна задача била да го избави папскиот престол од Гвидонидите.

Formosus
Родено име Формоз
Папа од 6 октомври 891
Папа до 4 април 896
Претходник Папа Стефан V
Наследник Папа Бонифациј VI
Роден околу 816
Остиа, Италија
Починал 4 април 896
Рим
Други папи по име Формоз

Наводи

уреди