Хормизд (лат. Hormisdas PP; ? - 6 август 523) — римски папа од 20 јули 514 до 6 август 523[1]. Тој ја имал храброст да преодолее во расколот со Цариград. Според католицизмот се смета дека бил покровител на коњушницата.

Папа Хормизд
Податотека:Hormispope.jpg
Родено име Хормизд
Папа од 20 јули 514
Папа до 6 август 523
Претходник Папа Симах
Наследник Папа Јован I
Роден ?
Фрозиноне
Починал 6 август 523
во околината на Рим
Други папи по име Хормизд
Папа Хормизд

Наводи

уреди