Инокентиј II (лат. Innocentius PP. II; ? - 24 септември 1143) — римски папа од 14 февруари 1130 до 24 септември 1143[1]. Познат е по тоа што на Вториот латерански собир во 1139 ја издал булата Omne Datum Optimum, со која бил признаен редот на темпларите и бил утврден нивниот правилник.

Innocentius II
Родено име Грегорио Папарески
Папа од 14 февруари 1130
Папа до 24 септември 1143
Претходник Папа Хонориј II
Наследник Папа Целестин II
Роден ?
Рим
Починал 24 септември 1143
Рим
Други папи по име Инокентиј (појаснување)

Поврзано

уреди

Наводи

уреди