Пиј IX (латински: Pius PP. IX; 13 мај 1792 - 7 февруари 1878) — римски папа од 16 јуни 1846 до 1 јуни 1878[1]. Тој бил папата со најдолгиот понтификат досега, во времетраење од 31 година и 236 дена. За време на неговиот понтификат, Папската Држава изгубила најголем дел од својата територија, а тој се повлекол во Ватикан. Во 1854 ја прогласил догмата за безгрешната Богородица, а во 1870 за непогрешливиот папа.

Pius IX
Родено име гроф Џовани Марија Мастаи ферети
Папа од 16 јуни 1846
Папа до 7 февруари 1878
Претходник Папа Григориј XVI
Наследник Папа Лав XIII
Роден 13 мај 1792
Сенигалиа, Италија
Починал 1 јуни 1846
Рим
Други папи по име Пиј (појаснување)

Наводи уреди