Папа Евгениј IV

римски папа

Евгениј IV (лат. Eugenius PP. IV; 1383 - 23 февруари 1447) — римски папа од 3 март 1431 до 23 февруари 1447[1]. Тој му бил миленик на папата Григориј XII, кој се откажал од папската тиара по барањето на Констанцкиот собор. По желбата на својот дедо, станал епископ на Сиена. За време на неговото папство, кардиналите го зачувале правото да упрравуваат со финансиите на папата.

Eugenius IV
Родено име Габриеле Кондулнер
Папа од 3 март 1431
Папа до 23 февруари 1447
Претходник Папа Мартин V
Наследник Папа Никола V
Роден 1383
Венеција
Починал 23 февруари 1447
Рим
Други папи по име Евгениј (појаснување)

Наводи

уреди