Папа Павле IV (лат. Pius PP. IV)(31 март 1499 - 9 декември 1565) бил римски папа од 25 декември 1559 до 9 декември 1565. Тој е познат по тоа што преземал клучна улога на Трентскиот собор.

Pius IV
Ritratto di Pio IV.jpg
Родено име Џовани Анџело Медичи
Папа од 25 декември 1559
Папа до 9 декември 1565
Претходник Папа Павле IV
Наследник Папа Пие V
Роден 31 март 1499
Милано
Починал 9 декември 1565
Рим
Други папи по име Пиј (појаснување)