Сикст III (лат. Xistus PP.III; ? - 19 август 440) — римски папа од 31 јули 432 до 19 август 440[1]. Тој повторно ја изградил црквата Санта Марија Маџоре, а изградил уште голем број христијански храмови. Учствувал на Третиот вселенски собор.

Xistus III
Родено име Сикст III
Папа од 31 јули 432
Папа до 19 август 440
Претходник Папа Целестин I
Наследник Папа Лав I
Роден ?
Починал 19 август 440
Други папи по име Сикст III

Надворешни врски

уреди

Наводи

уреди