Пиј X (лат. Pius PP. X; 2 јуни 1835 - 20 август 1914) — римски папа од 4 август 1903 до 20 август 1914[1].

Pius X
Родено име Џузепе Мелкиоре Сарто
Папа од 4 август 1903
Папа до 20 август 1914
Претходник Папа Лав XIII
Наследник Папа Бенедикт XV
Роден 2 јуни 1835
Риесе, Италија
Починал 20 август 1914
Рим
Други папи по име Пиј (појаснување)

Од 1884, тој бил бискуп на Мантова, од 1893 кардинал,а о 1894 патријарх на Венеција. Тој го укинал историското право на вето при изборот на папа, кое го имале Шпанија, Франција и Австрија. Позна е и по тоа што им дозволил на Католиците да дејствуваат на изборите и политичкиот живот во Италија. Тој го основа Библискиот институт во Рим.

Папата Пиј X бил беатификуван во 1951, а канонизиран во 1954 година.

Наводи

уреди