Папа Виктор III

Виктор III (лат. Victor PP. III; околу 1026 - 16 септември 1087) — римски папа од 24 мај 1086 до 16 септември 1087[1].

Victor III
Victor III. - Desiderius of Montecassino.jpg
Родено име Дезидериј Епифани
Папа од 24 мај 1086
Папа до 16 септември 1087
Претходник Папа Григориј VII
Наследник Папа Урбан II
Роден околу 1026
Беневенто, Италија
Починал 16 септември 1087
Монте Касино, Италија
Други папи по име Виктор (појаснување)

НаводиУреди