Папа Јован VI

Јован VI (лат. Johannes PP. VI; ? - 11 јануари 705) — римски папа од 30 октомври 701 до 11 јануари 705.

Johannes VI
John VI.jpg
Родено име Јован VI
Папа од 30 октомври 701
Папа до 11 јануари 705
Претходник Папа Сергиј I
Наследник Папа Јован VII
Роден ?
Ефес
Починал 11 јануари 705
?
Други папи по име Јован (појаснување)

НаводиУреди