Јован XVII (лат. Ioannes PP. XVII; ? - декември 1003) — римски папа од 13 јуни 1003 до декември 1003[1]. Бил женет и имал три сина, кои станале епископи. Во неговиот избор за папа, бил поддржан од римската аристократија, а особено од семејството Кресченци, но се наоѓал во опозиција во однос на императорот Отон III.

Ioannes XVII
Родено име Сико
Папа од 13 јуни 1003
Папа до декември 1003
Претходник Папа Силвестер II
Наследник Папа Јован XVIII
Роден ?
Рим
Починал декември 1003
Рим
Други папи по име Јован (појаснување)

Наводи

уреди