Чезена — град во Италија во регионот Емилија-Ромања. Се наоѓа јужно од Равена, западно од Римини во подножјето на Апенините околу 15 км од Јадранското Море. Има 97.137 жители (2018).

Чезена
Cisêna  (јазик?)
општина
Панорама на Чезена
Панорама на Чезена
Знаме на Чезена
ЗемјаИталија
РегионЕмилија-Ромања
Управа
 • ГрадоначалникПаоло Луки
Површина
 • Вкупна249,47 км2 (9,632 ми2)
Надм. вис.&1000000000000004400000044 м
Население (30-6-2017)
 • Вкупно97.137
 • Густина3,9/км2 (10/ми2)
ДемонимCesenate
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.47521 - 47522, 47023 (old)
Повик. бр.0547
Мреж. местоМатична страница