Стефан III (лат. Stephanus PP. III; 720? - 3 февруари 772) — римски папа од 7 август 768 до 3 февруари 772[1]. Во време на папството бил во опозиција со антипапата Константин. Го заклучил договорот со Лангобардите, ориентирајќи се на Франкското Kралство. Издал нови правила за избирање на папа.

Stephanus III
Родено име Стефан III
Папа од 7 август 768
Папа до 3 февруари 772
Претходник Папа Павле I
Наследник Папа Адријан I
Роден 720?
Сицилија
Починал 3 февруари 772
?
Други папи по име Стефан (појаснување)

Наводи

уреди