Адријан V (лат. Hadrianus PP. V; околу 1205 - 18 август 1276) — римски папа од 11 јули до 18 август 1276[1].

Hadrianus V
Родено име Отобоне Фиески, гроф на Ливанија
Папа од 11 јули 1276
Папа до 18 август 1276
Претходник Папа Инокентиј V
Наследник Папа Јован XXI
Роден околу 1205
Џенова
Починал 18 август 1276
Витербо, Италија
Други папи по име Адријан (појаснување)

Наводи уреди