Целестин III (лат. Celestinus PP. III; 1106 - 8 јануари 1198) — римски папа од 30 март 1191 до 8 јануари 1198[1].

Celestinus III
Родено име Џакинто Борбоне Орсини
Папа од 30 март 1191
Папа до 8 јануари 1198
Претходник Папа Климент III
Наследник Папа Инокентиј III
Роден 1106
Рим
Починал 8 јануари 1198
Рим
Други папи по име Целестин (појаснување)

Наводи

уреди