Папа Григориј VIII

Григориј VIII (лат. Gregorius PP. VIII; меѓу 1105 и 1110 - 17 декември 1187) — римски папа од 21 октомври до 17 декември 1187[1]. До 1155/56 бил монах во августинскиот орден. Потоа, папата Адријан IV го наименувал во кардинал, а во 1178 папата Александар III го наименувал во канцлер.

Gregorius VIII
B Gregor VIII.jpg
Родено име Алберто Сартори ди Мора
Папа од 21 октомври 1187
Папа до 17 декември 1187
Претходник Папа Урбан III
Наследник Папа Климент III
Роден меѓу 1105 и 1110
Беневенто, Италија
Починал 17 декември 1187
Пиза, Италија
Други папи по име Григориј (појаснување)

НаводиУреди