Јован XXI (лат. Johannes PP. XXI; околу 1215 - 20 мај 1277) — римски папа од 8 септември 1276 до 20 мај 1277[1]. Тој бил единствениот папа од португалско потекло.

Johannes XXI
Родено име Педро Жулиан
Папа од 8 септември 1276
Папа до 20 мај 1277
Претходник Папа Адријан V
Наследник Папа Никола III
Роден околу 1215
Лисабон, Португалија
Починал 20 мај 1277
Витербо, Италија
Други папи по име Јован (појаснување)

Тој требал да биде Јован XX, но неправилните пресметки, делумно поради легендарната папа Јована, која се сметала за Јован VIII, а и делумно поради антипапите. Педро Жулиан со своите познавањња се сметал дури и за волшебник. Тој бил лекар, потоа кога се оддал на религијата станал епископ на Тускул.

Откако бил избран за папа си дал одредена цел, да организира крстоносен поход. Се смета дека тој бил главниот посредник во спорот помеѓу Алфонсо Кастиљски и Филип III околу наследството во Кастиља.

Наводи

уреди