Папа Телесфор

Телесфор ( латински: Telesphorus) бил папа од околу 126 до околу 137 година.

Телесфор
Telesphorus.jpg
Родено име Телесфор
Папа од 126
Папа до 137
Претходник Папа Еварист
Наследник Папа Сикст I
Роден непознато
Грција
Починал 137
Рим, Италија
Други папи по име Телесфор

НаводиУреди