Стефан IX (лат. Stephanus PP. IX; околу 1020 - 29 март 1058) — римски папа од 3 август 1057 до 29 март 1058[1]. Одредено време живеел во Цариград. Сакал да ги обедини католицизмот и православието.

Stephanus IX
Родено име Фридрих Лотариншки
Папа од 3 август 1057
Папа до 29 март 1058
Претходник Папа Виктор II
Наследник Папа Никола II
Роден околу 1020
Лорен, Свето Римско Царство
Починал 29 март 1058
Фиренца, Италија
Други папи по име Стефан (појаснување)

Наводи уреди