Папа Јован XI

Јован XI (лат. Ioannes PP. XI; 906 - декември 935) — римски папа од март 931 до декември 935. Тој бил вонбрачен син на папата Сергиј III и Марозија. Благодарение на неговата мајка, на престолот седнал многу млад. ЗАедно со неа, тој бил затворен каде и умрел.

Ioannes XI
Ioannes XI.jpg
Родено име Јован
Папа од март 931
Папа до декември 935
Претходник Папа Стефан VII
Наследник Папа Лав VII
Роден ?
Рим
Починал декември 935
Рим
Други папи по име Јован (појаснување)

НаводиУреди