Папа Александар II

Папа Александар II (лат. Nicolaus PP. II)(? - 21 април 1073) бил римски папа од 30 септември 1061 до 21 април 1073.

Alexander II
Papa alessandro II.jpg
Родено име Анселмо да Баџо
Папа од 30 септември 1061
Папа до 21 април 1073
Претходник Папа Никола II
Наследник Папа Григур VII
Роден  ?
Милано
Починал 21 април 1073
Рим
Други папи по име Александар (појаснување)
Emblem of the Papacy SE.svg Оваа статија поврзана со папа е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!