Отвори го главното мени

Папа Александар III (лат. Alexander PP. III)(1105 - 30 август 1181) бил римски папа од 7 септември 1159 до 30 август 1181. Ја зазел папската столица по смртта на папата Адријан IV. Ја продолжил борбата против Светата римска империја и императорот Фридрих I Барбароса. Познат е и по тоа што ги поставил темелите на Богородичната црква во Париз.

Alexander III
B-Alexander III1.jpg
Родено име Орландо (Роландо) Бардинели
Папа од 7 септември 1159
Папа до 30 август 1181
Претходник Папа Адријан IV
Наследник Папа Луциј III
Роден 1105
Хартфордшир, Англија
Починал 30 август 1181
Анањи, Италија
Други папи по име Александар (појаснување)