Папа Урбан VI

Урбан VI (лат. Urbanus PP. VI; 1318 - 15 октомври 1389) — римски папа од 8 април 1378 до 15 октомври 1389[1]. Тој бил последниот римски папа којшто не бил избран од страна на кардиналите.

Urbanus VI
Urbanus VI.jpg
Родено име Бартоломео Прињано
Папа од 8 април 1378
Папа до 15 октомври 1389
Претходник Папа Григориј XI
Наследник Папа Бонифациј IX
Роден 1318
Неапол
Починал 15 октомври 1389
Рим
Други папи по име Урбан (појаснување)

НаводиУреди