Инокентиј VII (лат. Innocentius PP. VII; околу 1336 - 6 ноември 1406) — римски папа од 17 октомври 1404 до 6 ноември 1406[1]. Тој бил кардинал и архиепископ на Равена. Негвото двегодишно папство не сменило нипшто во однос на позицијата на ринокатоличката црква по прашањето на шизмата. Во тоа време во Рим се појавил хуманистот Џанфранческо Поџио Бачолини, кој станал секретар на папата.

Innocentius VII
Родено име Козимо Џентиле Миљорати
Папа од 17 октомври 1404
Папа до 6 ноември 1406
Претходник Папа Бонифациј IX
Наследник Папа Григориј XII
Роден околу 1336
Сулмона, Италија
Починал 6 ноември 1406
Рим
Други папи по име Инокентиј (појаснување)

Наводи

уреди