Бенедикт VI (лат. Benedictus PP. VI; ? - јуни 974) — римски папа од 19 јануари 973 до јуни 974[1]. Бил избран за папа со протекција од императорот Отон I. по смртта на Отон, бил критикуван од жителите на Рим, а бил убиен по наредба на еден римски политичар.

Benedictus VI
Податотека:BenedettoVI.jpg
Родено име ?
Папа од 19 јануари 973
Папа до јуни 974
Претходник Папа Јован XIII
Наследник Папа Бенедикт VII
Роден ?
Рим
Починал јуни 974
Рим
Други папи по име Бенедикт (појаснување)

Наводи уреди