Климент IV (лат. Clemens PP. IV; околу 1195 - 29 ноември 1268) — римски папа од 5 февруари 1265 до 29 ноември 1268[1].

Clemens IV
Родено име Ги Фулкуа ле Гро
Папа од 5 февруари 1265
Папа до 29 ноември 1268
Претходник Папа Урбан IV
Наследник Папа Григориј X
Роден околу 1195
Сен Жил ду Гард, Франција
Починал 29 ноември 1268
Витербо, Италија
Други папи по име Климент (појаснување)

Наводи

уреди