Роман (лат. Romanus PP.; ? - декември 897) — римски папа од август до декември 897[1]. Во време на Трулниот синод, Рим бил поделен на две спротивставени партии. По смртта на папата Стефан VI, тој бил избран за папа со поддршка на партијата на папата Формоз.

Romanus
Податотека:Romano papa.jpg
Родено име Роман
Папа од август 897
Папа до декември 897
Претходник Папа Стефан VI
Наследник Папа Теодор II
Роден ?
?
Починал декември 897
?
Други папи по име Роман

Наводи

уреди