Папа Марцел I

Марцелус I — римски папа во периодот од 308 до 309 година.

Marcellus
Papa Marcelo I.jpg
Родено име Марцел
Папа од 308
Папа до 309
Претходник Папа Кај
Наследник Папа Евсевиј
Роден непознато
Починал 309
Рим Италија
Други папи по име Марцел (појаснување)

Според Liberian Catalogue тој бил епоскоп на Рим 1 година, 6 месеца и 20 денови. Овој светец се чествува на 16 јануари.

НаводиУреди