Папа Бенедикт IV

папа

Бенедикт IV (лат. Benedictus PP. IV; ? - јули 903) — римски папа од 1 февруари 900 до јули 903. Бил наклонет кон партијата на папата Формоз. Го крунисал за крал Луј Слепиот. Тој го исклучил од црквата фландрискиот гроф Балдуин, поради убиството на епископот од Ремс. Погребан е во Рим.

Benedictus IV
Податотека:BenedettoIV.jpg
Родено име Бенедикт IV
Папа од 1 февруари 900
Папа до јули 903
Претходник Папа Јован IX
Наследник Папа Лав V
Роден ?
Рим
Починал јули 903
?
Други папи по име Бенедикт (појаснување)

НаводиУреди