< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1468 (MCDLXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1468 година од новата ера, 468. од вториот милениум, 68. од XV век и деветта од 1460-тите.

1468 во разни календари
Грегоријански календар1468
MCDLXVIII
Ab urbe condita2221
Ерменски календар917
ԹՎ ՋԺԷ
Асирски календар6218
Балиски календар1389–1390
Бенгалски календар875
Берберски календар2418
Будистички календар2012
Бурмански календар830
Византиски календар6976–6977
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
4164 или 4104
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
4165 или 4105
Коптски календар1184–1185
Етиопски календар1460–1461
Еврејски календар5228–5229
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1524–1525
 - Сачка ера1389–1390
 - Кали-југа4568–4569
Холоценски календар11468
Игбоански календар468–469
Ирански календар846–847
Исламски календар872–873
Јапонски календарОнин 2
(応仁2年)
Јавански календар1384–1385
Јулијански календар1468
MCDLXVIII
Корејски календар3801
Мингуо-календар444 пред Р. Кина
民前444年
Нанакшахи0
Тајландски сончев календар2010–2011
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
1594 или 1213 или 441
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
1595 или 1214 или 442

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6976 и 6977 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6218 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5228 и 5229 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2221.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1468 година се протега во 4104 и 4105, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4164 и 4165 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2011. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 872 и 873 исламска година.

Настани уреди

30 јуни: Катарина Корнаро се мажи со Жак III Кипарски

14 октомври: Договор од Перон е потпишан од Карло Смелиот, војводата од Бургунди и Луј XI.

Непозната дата уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди