< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1549 (MDXLIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1549 година од новата ера, 549. од вториот милениум, 49. од XVI век и последна од 1540-тите.

1549 во разни календари
Грегоријански календар1549
MDXLIX
Ab urbe condita2302
Ерменски календар998
ԹՎ ՋՂԸ
Асирски календар6299
Балиски календар1470–1471
Бенгалски календар956
Берберски календар2499
Будистички календар2093
Бурмански календар911
Византиски календар7057–7058
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
4245 или 4185
    — до —
己酉年 (зем. петел)
4246 или 4186
Коптски календар1265–1266
Етиопски календар1541–1542
Еврејски календар5309–5310
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1605–1606
 - Сачка ера1470–1471
 - Кали-југа4649–4650
Холоценски календар11549
Игбоански календар549–550
Ирански календар927–928
Исламски календар955–956
Јапонски календарТенбун 18
(天文18年)
Јавански календар1467–1468
Јулијански календар1549
MDXLIX
Корејски календар3882
Мингуо-календар363 пред Р. Кина
民前363年
Нанакшахи81
Тајландски сончев календар2091–2092
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
1675 или 1294 или 522
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
1676 или 1295 или 523

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7057 и 7058 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6299 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5309 и 5310 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2302.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1549 година се протега во 4185 и 4186, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4245 и 4246 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2092. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 955 и 956 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди