< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1455 (MCDLV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1455 година од новата ера, 455. од вториот милениум, 55. од XV век и шеста од 1450-тите.

1455 во разни календари
Грегоријански календар1455
MCDLV
Ab urbe condita2208
Ерменски календар904
ԹՎ ՋԴ
Асирски календар6205
Балиски календар1376–1377
Бенгалски календар862
Берберски календар2405
Будистички календар1999
Бурмански календар817
Византиски календар6963–6964
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
4151 или 4091
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
4152 или 4092
Коптски календар1171–1172
Етиопски календар1447–1448
Еврејски календар5215–5216
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1511–1512
 - Сачка ера1376–1377
 - Кали-југа4555–4556
Холоценски календар11455
Игбоански календар455–456
Ирански календар833–834
Исламски календар859–860
Јапонски календарКјотоку 4 / Кошо 1
(康正元年)
Јавански календар1370–1371
Јулијански календар1455
MCDLV
Корејски календар3788
Мингуо-календар457 пред Р. Кина
民前457年
Нанакшахи−13
Тајландски сончев календар1997–1998
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
1581 или 1200 или 428
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
1582 или 1201 или 429

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6963 и 6964 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6205 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5215 и 5216 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2208.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1455 година се протега во 4091 и 4092, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4151 и 4152 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1998. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 859 и 860 исламска година.

Настани уреди

Јануари - декември уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди