< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1378 (MCCCLXXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1378 година од новата ера, 378. од вториот милениум, 78. од XIV век и деветта од 1370-тите.

1378 во разни календари
Грегоријански календар1378
MCCCLXXVIII
Ab urbe condita2131
Ерменски календар827
ԹՎ ՊԻԷ
Асирски календар6128
Балиски календар1299–1300
Бенгалски календар785
Берберски календар2328
Будистички календар1922
Бурмански календар740
Византиски календар6886–6887
Кинески календар丁巳(огн. змија)
4074 или 4014
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
4075 или 4015
Коптски календар1094–1095
Етиопски календар1370–1371
Еврејски календар5138–5139
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1434–1435
 - Сачка ера1299–1300
 - Кали-југа4478–4479
Холоценски календар11378
Игбоански календар378–379
Ирански календар756–757
Исламски календар779–780
Јапонски календарЕјва 4
(永和4年)
Јавански календар1291–1292
Јулијански календар1378
MCCCLXXVIII
Корејски календар3711
Мингуо-календар534 пред Р. Кина
民前534年
Нанакшахи−90
Тајландски сончев календар1920–1921
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
1504 или 1123 или 351
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
1505 или 1124 или 352

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6886 и 6887 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6128 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5138 и 5139 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2131.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1378 година се протега во 4014 и 4015, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4074 и 4075 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1921. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 779 и 780 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди