< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1458 (MCDLVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1458. година од новата ера, 458. од вториот милениум, 58. од 15 век и деветта од 1450-тите.

1458 г.  во други календари
Грегоријански календар 1458
MCDLVIII
Ab urbe condita 2211
Асирски календар 6208
Бахајски календар -386–-385
Бенгалски календар 865
Берберски календар 2408
Будистички календар 2002
Бурмански календар 820
Византиски календар 6966–6967
Еврејски календар 5218–5219
Ерменски календар 907
ԹՎ ՋԷ
Етиопски календар 1450-1451
Игбоански календар 458–459
Ирански календар 836–837
Исламски календар 862–863
Јапонски календар Чороку 2
(2年)
Јулијански календар 1458    MCDLVIII
Кинески календар 丁丑年月日
(4094/4154)
— до —
戊寅年月日
(4095/4155)
Коптски календар 1174–1175
Корејски календар 3791
Календар Мингуо 454 пред РК
民前454年
Селевкидски календар 1769–1770
Тајландски сончев календар 2001
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1514–1515
 - Шака самват 1380–1381
 - Кали југа 4559–4560
Холоценски календар 11458
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6966 и 6967 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6208 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5218 и 5219 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2211.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1458. година се протега во 4094 и 4095, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4154 и 4155 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2001. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 862 и 863 исламска година.

НастаниУреди

Јануари - декемвриУреди

Непозната датаУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди

НаводиУреди

  1. Vasconcelos e Sousa, Bernardo. „História de Portugal“, стр. 182. (на Portuguese)
  2. Martin Luther D'Ooge (1909), The Acropolis of Athens (The acropolis of Athens изд.), New York: Macmillan, In 1458 the Turkish ruler occupied the Propylaea as a residence, and turned the Erechtheum into a harem, restoring, however, the Parthenon to the Greeks as a place of worship. 
  3. Connor, Steve. „The history of the planet's biggest volcanic explosions - deep in the ice of Antarctica“, 7 јули 2014 (посет. 7 јули 2014 г).