< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

6 (VI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 6 година од новата ера, 6. од првиот милениум, 6. од I век и шеста од 0-тите.

6 во разни календари
Грегоријански календар6
VI
Ab urbe condita759
Асирски календар4756
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−587
Берберски календар956
Будистички календар550
Бурмански календар−632
Византиски календар5514–5515
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
2702 или 2642
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
2703 или 2643
Коптски календар−278 – −277
Етиопски календар−2 – −1
Еврејски календар3766–3767
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера62–63
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3106–3107
Холоценски календар10006
Ирански календар616 п.п. – 615 п.п.
Исламски календар635 п.х. – 634 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар6
VI
Корејски календар2339
Мингуо-календар1906 пред Р. Кина
民前1906年
Нанакшахи−1462
Селевкидски календар317/318 г.г.
Тајландски сончев календар548–549
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
132 или −249 или −1021
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
133 или −248 или −1020

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5514 и 5515 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4756 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3766 и 3767 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 759.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 6 година се протега во 2642 и 2643, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2702 и 2703 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 549. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 635 и 634 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди
  • Исус - последната можна година, ако се темели на Квиринјевиот попис направен истата година (сомнеж кај критичарите);
  • Нерон, римски аристократ, син на Германикус и Агрипина постарата (починал во 30 година);
  • Милониа Цезониа, римска царица (починала во 41 година).

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   6 на Ризницата ?