< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1565 (MDLXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1565 година од новата ера, 565. од вториот милениум, 65. од XVI век и шеста од 1560-тите.

1565 во разни календари
Грегоријански календар1565
MDLXV
Ab urbe condita2318
Ерменски календар1014
ԹՎ ՌԺԴ
Асирски календар6315
Балиски календар1486–1487
Бенгалски календар972
Берберски календар2515
Будистички календар2109
Бурмански календар927
Византиски календар7073–7074
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
4261 или 4201
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
4262 или 4202
Коптски календар1281–1282
Етиопски календар1557–1558
Еврејски календар5325–5326
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1621–1622
 - Сачка ера1486–1487
 - Кали-југа4665–4666
Холоценски календар11565
Игбоански календар565–566
Ирански календар943–944
Исламски календар972–973
Јапонски календарЕјроку 8
(永禄8年)
Јавански календар1484–1485
Јулијански календар1565
MDLXV
Корејски календар3898
Мингуо-календар347 пред Р. Кина
民前347年
Нанакшахи97
Тајландски сончев календар2107–2108
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
1691 или 1310 или 538
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
1692 или 1311 или 539

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7073 и 7074 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6315 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5325 и 5326 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2318.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1565 година се протега во 4201 и 4202, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4261 и 4262 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2108. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 972 и 973 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди