< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1499 (MCDXCIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1499. година од новата ера, 499. од вториот милениум, 99. од 15 век и последна од 1490-тите.

1499 г.  во други календари
Грегоријански календар 1499
MCDXCIX
Ab urbe condita 2252
Асирски календар 6249
Бахајски календар -345–-344
Бенгалски календар 906
Берберски календар 2449
Будистички календар 2043
Бурмански календар 861
Византиски календар 7007–7008
Еврејски календар 5259–5260
Ерменски календар 948
ԹՎ ՋԽԸ
Етиопски календар 1491-1492
Игбоански календар 499–500
Ирански календар 877–878
Исламски календар 904–905
Јапонски календар Меио 8
(8年)
Јулијански календар 1499    MCDXCIX
Кинески календар 戊午年月日
(4135/4195)
— до —
己未年月日
(4136/4196)
Коптски календар 1215–1216
Корејски календар 3832
Календар Мингуо 413 пред РК
民前413年
Селевкидски календар 1810–1811
Тајландски сончев календар 2042
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1555–1556
 - Шака самват 1421–1422
 - Кали југа 4600–4601
Холоценски календар 11499
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7007 и 7008 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6249 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5259 и 5260 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2252.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1499. година се протега во 4135 и 4136, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4195 и 4196 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2042. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 904 и 905 исламска година.

НастаниУреди

  • Бродот São Gabriel на чело Васко де Гама на 09.09.1499 година се вратил во пристаништето во Лисабон од првото патување до Индија. Кралот Мануел I на својот миленик го пречекал со големи честувања.

РодениУреди

ПочиналеУреди