< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1145 (MCXLV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1145 година од новата ера, 145. од вториот милениум, 45. од XII век и шеста од 1140-тите.

1145 во разни календари
Грегоријански календар1145
MCXLV
Ab urbe condita1898
Ерменски календар594
ԹՎ ՇՂԴ
Асирски календар5895
Балиски календар1066–1067
Бенгалски календар552
Берберски календар2095
Будистички календар1689
Бурмански календар507
Византиски календар6653–6654
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
3841 или 3781
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
3842 или 3782
Коптски календар861–862
Етиопски календар1137–1138
Еврејски календар4905–4906
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1201–1202
 - Сачка ера1066–1067
 - Кали-југа4245–4246
Холоценски календар11145
Игбоански календар145–146
Ирански календар523–524
Исламски календар539–540
Јапонски календарТенјо 2 / Кјуан 1
(久安元年)
Јавански календар1051–1052
Јулијански календар1145
MCXLV
Корејски календар3478
Мингуо-календар767 пред Р. Кина
民前767年
Нанакшахи−323
Селевкидски календар1456/1457 г.г.
Тајландски сончев календар1687–1688
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
1271 или 890 или 118
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
1272 или 891 или 119

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6653 и 6654 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5895 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4905 и 4906 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1898.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1145 година се протега во 3781 и 3782, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3841 и 3842 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1688. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 539 и 540 исламска година.

Настани

уреди
 
Папа Евгениј III

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди