< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1281 (MCCLXXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1281 година од новата ера, 281. од вториот милениум, 81. од XIII век и втора од 1280-тите.

1281 во разни календари
Грегоријански календар1281
MCCLXXXI
Ab urbe condita2034
Ерменски календар730
ԹՎ ՉԼ
Асирски календар6031
Балиски календар1202–1203
Бенгалски календар688
Берберски календар2231
Будистички календар1825
Бурмански календар643
Византиски календар6789–6790
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
3977 или 3917
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
3978 или 3918
Коптски календар997–998
Етиопски календар1273–1274
Еврејски календар5041–5042
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1337–1338
 - Сачка ера1202–1203
 - Кали-југа4381–4382
Холоценски календар11281
Игбоански календар281–282
Ирански календар659–660
Исламски календар679–680
Јапонски календарКоан 4
(弘安4年)
Јавански календар1191–1192
Јулијански календар1281
MCCLXXXI
Корејски календар3614
Мингуо-календар631 пред Р. Кина
民前631年
Нанакшахи−187
Тајландски сончев календар1823–1824
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
1407 или 1026 или 254
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
1408 или 1027 или 255

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6789 и 6790 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6031 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5041 и 5042 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2034.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1281 година се протега во 3917 и 3918, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3977 и 3978 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1824. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 679 и 680 исламска година.

Настани

уреди

По место

уреди

Азија

уреди
 
Јапонски војници на островот Шика
Близок Исток
уреди

Европа

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди