< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1285 (MCCLXXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1285 година од новата ера, 285. од вториот милениум, 85. од XIII век и шеста од 1280-тите.

1285 во разни календари
Грегоријански календар1285
MCCLXXXV
Ab urbe condita2038
Ерменски календар734
ԹՎ ՉԼԴ
Асирски календар6035
Балиски календар1206–1207
Бенгалски календар692
Берберски календар2235
Будистички календар1829
Бурмански календар647
Византиски календар6793–6794
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
3981 или 3921
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
3982 или 3922
Коптски календар1001–1002
Етиопски календар1277–1278
Еврејски календар5045–5046
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1341–1342
 - Сачка ера1206–1207
 - Кали-југа4385–4386
Холоценски календар11285
Игбоански календар285–286
Ирански календар663–664
Исламски календар683–684
Јапонски календарКоан 8
(弘安8年)
Јавански календар1195–1196
Јулијански календар1285
MCCLXXXV
Корејски календар3618
Мингуо-календар627 пред Р. Кина
民前627年
Нанакшахи−183
Тајландски сончев календар1827–1828
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
1411 или 1030 или 258
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
1412 или 1031 или 259

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6793 и 6794 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6035 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5045 и 5046 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2038.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1285 година се протега во 3921 и 3922, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3981 и 3982 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1828. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 683 и 684 исламска година.

Настани уреди

По област уреди

Африка уреди

Азија уреди

Европа уреди

Родени уреди

Починале уреди

 
Филип III

Наводи уреди

Надворешни врски уреди