< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1215 (MCCXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1215 година од новата ера, 215. од вториот милениум, 15. од XIII век и шеста од 1210-тите.

1215 во разни календари
Грегоријански календар1215
MCCXV
Ab urbe condita1968
Ерменски календар664
ԹՎ ՈԿԴ
Асирски календар5965
Балиски календар1136–1137
Бенгалски календар622
Берберски календар2165
Будистички календар1759
Бурмански календар577
Византиски календар6723–6724
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
3911 или 3851
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
3912 или 3852
Коптски календар931–932
Етиопски календар1207–1208
Еврејски календар4975–4976
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1271–1272
 - Сачка ера1136–1137
 - Кали-југа4315–4316
Холоценски календар11215
Игбоански календар215–216
Ирански календар593–594
Исламски календар611–612
Јапонски календарКенпо 3
(建保3年)
Јавански календар1123–1124
Јулијански календар1215
MCCXV
Корејски календар3548
Мингуо-календар697 пред Р. Кина
民前697年
Нанакшахи−253
Тајландски сончев календар1757–1758
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
1341 или 960 или 188
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
1342 или 961 или 189

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6723 и 6724 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5965 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4975 и 4976 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1968.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1215 година се протега во 3851 и 3852, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3911 и 3912 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1758. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 611 и 612 исламска година. Годината 1215 (MCCXV) била обична година која започнала во ден четврток од јулијанскиот календар.

Настани

уреди
 
Големата повелба

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди