< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1294 (MCCXCIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1294 година од новата ера, 294. од вториот милениум, 94. од XIII век и петта од 1290-тите.

1294 во разни календари
Грегоријански календар1294
MCCXCIV
Ab urbe condita2047
Ерменски календар743
ԹՎ ՉԽԳ
Асирски календар6044
Балиски календар1215–1216
Бенгалски календар701
Берберски календар2244
Будистички календар1838
Бурмански календар656
Византиски календар6802–6803
Кинески календар癸巳(вод. змија)
3990 или 3930
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
3991 или 3931
Коптски календар1010–1011
Етиопски календар1286–1287
Еврејски календар5054–5055
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1350–1351
 - Сачка ера1215–1216
 - Кали-југа4394–4395
Холоценски календар11294
Игбоански календар294–295
Ирански календар672–673
Исламски календар693–694
Јапонски календарЕјнин 2
(永仁2年)
Јавански календар1204–1206
Јулијански календар1294
MCCXCIV
Корејски календар3627
Мингуо-календар618 пред Р. Кина
民前618年
Нанакшахи−174
Тајландски сончев календар1836–1837
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
1420 или 1039 или 267
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
1421 или 1040 или 268

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6802 и 6803 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6044 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5054 и 5055 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2047.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1294 година се протега во 3930 и 3931, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3990 и 3991 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1837. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 693 и 694 исламска година.

Настани уреди

Азија уреди

Европа уреди

Родени уреди

Починале уреди

 
Кублај Хан

Надворешни врски уреди