< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1368 (MCCCLXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1368 година од новата ера, 368. од вториот милениум, 68. од XIV век и деветта од 1360-тите.

1368 во разни календари
Грегоријански календар1368
MCCCLXVIII
Ab urbe condita2121
Ерменски календар817
ԹՎ ՊԺԷ
Асирски календар6118
Балиски календар1289–1290
Бенгалски календар775
Берберски календар2318
Будистички календар1912
Бурмански календар730
Византиски календар6876–6877
Кинески календар丁未(огн. коза)
4064 или 4004
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
4065 или 4005
Коптски календар1084–1085
Етиопски календар1360–1361
Еврејски календар5128–5129
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1424–1425
 - Сачка ера1289–1290
 - Кали-југа4468–4469
Холоценски календар11368
Игбоански календар368–369
Ирански календар746–747
Исламски календар769–770
Јапонски календарЏоџи 7 / Оан 1
(応安元年)
Јавански календар1281–1282
Јулијански календар1368
MCCCLXVIII
Корејски календар3701
Мингуо-календар544 пред Р. Кина
民前544年
Нанакшахи−100
Тајландски сончев календар1910–1911
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
1494 или 1113 или 341
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
1495 или 1114 или 342

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6876 и 6877 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6118 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5128 и 5129 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2121.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1368 година се протега во 4004 и 4005, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4064 и 4065 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1911. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 769 и 770 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди