< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1417 (MCDXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1417 година од новата ера, 417. од вториот милениум, 17. од XV век и осма од 1410-тите.

1417 во разни календари
Грегоријански календар1417
MCDXVII
Ab urbe condita2170
Ерменски календар866
ԹՎ ՊԿԶ
Асирски календар6167
Балиски календар1338–1339
Бенгалски календар824
Берберски календар2367
Будистички календар1961
Бурмански календар779
Византиски календар6925–6926
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
4113 или 4053
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
4114 или 4054
Коптски календар1133–1134
Етиопски календар1409–1410
Еврејски календар5177–5178
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1473–1474
 - Сачка ера1338–1339
 - Кали-југа4517–4518
Холоценски календар11417
Игбоански календар417–418
Ирански календар795–796
Исламски календар819–820
Јапонски календарОеј 24
(応永24年)
Јавански календар1331–1332
Јулијански календар1417
MCDXVII
Корејски календар3750
Мингуо-календар495 пред Р. Кина
民前495年
Нанакшахи−51
Тајландски сончев календар1959–1960
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
1543 или 1162 или 390
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
1544 или 1163 или 391

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6925 и 6926 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6167 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5177 и 5178 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2170.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1417 година се протега во 4053 и 4054, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4113 и 4114 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1960. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 819 и 820 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди