< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1261 (MCCLXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1261 година од новата ера, 261. од вториот милениум, 61. од XIII век и втора од 1260-тите.

1261 во разни календари
Грегоријански календар1261
MCCLXI
Ab urbe condita2014
Ерменски календар710
ԹՎ ՉԺ
Асирски календар6011
Балиски календар1182–1183
Бенгалски календар668
Берберски календар2211
Будистички календар1805
Бурмански календар623
Византиски календар6769–6770
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
3957 или 3897
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
3958 или 3898
Коптски календар977–978
Етиопски календар1253–1254
Еврејски календар5021–5022
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1317–1318
 - Сачка ера1182–1183
 - Кали-југа4361–4362
Холоценски календар11261
Игбоански календар261–262
Ирански календар639–640
Исламски календар659–660
Јапонски календарБуно 2 / Кочо 1
(弘長元年)
Јавански календар1170–1171
Јулијански календар1261
MCCLXI
Корејски календар3594
Мингуо-календар651 пред Р. Кина
民前651年
Нанакшахи−207
Тајландски сончев календар1803–1804
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
1387 или 1006 или 234
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
1388 или 1007 или 235

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6769 и 6770 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6011 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5021 и 5022 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2014.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1261 година се протега во 3897 и 3898, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3957 и 3958 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1804. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 659 и 660 исламска година.

Настани уреди

 
Портрет на Јован IV во ракопис од XV век

Родени уреди

Починале уреди

Наводи уреди

  1. Williams, Hywel (2005). Cassell's Chronology of World History. London: Weidenfeld & Nicolson. стр. 144–146. ISBN 0-304-35730-8.
  2. 2,0 2,1 2,2 Lock, Peter (2013). The Routledge Companion to the Crusades. Routledge. стр. 112. ISBN 9781135131371.

Надворешни врски уреди