Витербо (италијански: Viterbo) е град во централна Италија, најголем и центар на истоимената област Витербо во италијанската провинција Лацио.

Витербо
општина
Витербо – Пјаца ди Сан Лоренцо и чардак на папската палата
Витербо – Пјаца ди Сан Лоренцо и чардак на папската палата
Знаме на Витербо
ЗемјаИталија
РегионЛацио
ПокраинаВитербо (VT)
ПоделоциБагнаја, Фастело, Санто Стефано, Ла Кверсија, Монтансијано, Монтекалвело, Монтерацано, Сант Анџело, Сан Мартино ал Чимино, Валебона
Управа
 • ГрадоначалникКлер Фронтини
Површина
 • Вкупна406,23 км2 (15,685 ми2)
Надм. вис.&10000000000000326000000326 м
Население (30 September 2017)
 • Вкупно67.804
 • Густина1,7/км2 (4,3/ми2)
ДемонимВитербеси
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.01100
Повик. бр.0761
Светец-заштитникСвета Роза Витербонска и Свети маченик Лаврентиј
Слава4 септември; 10 август
Мреж. местоМатична страница

Природни одлики уреди

Витербо се наоѓа во централниот дел на Италија, 120 километри северозападно од Рим, седиштето на покраината. Градот се наоѓа во лацискиот дел од областа Марема (поголемиот дел е во соседна Тоскана), која е позната како ридска област во Италија . Овој регион е познат по лозарството, маслинарството и производството на вино. Поради својата убавина има индиции за „културен пејсаж“.

Климатски податоци за Витербо
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Прос. висока °C (°F) 9.5
(49.1)
11
(51.8)
13.6
(56.5)
16.5
(61.7)
21.1
(70.0)
25.4
(77.7)
29.1
(84.4)
29
(84.2)
25.3
(77.5)
19.9
(67.8)
14.2
(57.6)
10.4
(50.7)
18.8
(65.8)
Прос. ниска °C (°F) 0.7
(33.3)
1.8
(35.2)
2.9
(37.2)
5.1
(41.2)
8.5
(47.3)
12
(53.6)
14.6
(58.3)
15.1
(59.2)
12.8
(55.0)
9.1
(48.4)
4.7
(40.5)
2.1
(35.8)
7.4
(45.4)
Прос. врнежи мм (ин) 56
(2.2)
61
(2.4)
48
(1.9)
61
(2.4)
56
(2.2)
56
(2.2)
28
(1.1)
53
(2.1)
58
(2.3)
86
(3.4)
94
(3.7)
69
(2.7)
726
(28.6)
Извор: [1]

Популација уреди

Според резултатите од пописот на населението во 2011 година, во општината живееле 63.209 жители.[2]

Демографија
1931 1936 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
35.969 37.130 44.132 50.047 54.461 57.632 58.380 59.308 63.209

Градот Витербо денес има околу 63.000 жители, главно Италијанци. Во текот на изминатите децении, градот доживеа пораст на населението.

Градови партнери уреди

 
Фонтана Гранде на истоимениот плоштад.

Галерија уреди

Наводи уреди

  1. „Viterbo historic weather averages in Italy“. Intellicast. Посетено на 3 June 2009.
  2. „Statistiche I.Stat“. ISTAT. 28. 12. 2012. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)